Jak fotografujemy?

Co jest sekretem naszych zdjęć?

::Wszystko to i dużo więcej dowiesz się na naszej stronie::


Po pierwsze, aby powstały takie zdjęcia, trzeba stworzyć koncept - pomysł, znaleźć takie miejsce lub "złapać" scenę na żywo. Zdjęcia wykonujemy obojętnie, jakim sprzętem, może to być cyfrówka, kamera telefonu komórkowego, zaawansowany kompakt, aparat systemowy czy lustrzanka, - który? - Nie ma to żadnego znaczenia... Najważniejsze by robić zdjęcia. Teraz przyszła pora na ujawnienie naszego sekretu, otóż wykonane zdjęcia należy przekopiować na dysk komputera. Musimy przygotować środowisko do przetworzenia fotek. W tym celu potrzebujemy ściągnąć z Internetu oprogramowanie FOTOR for Windows wersji 2 (dla Windows 7).

 • 1. Instalujemy program Fotor.
 • 2. Teraz potrzebujemy posortować nasze fotki, do tego celu wykorzystamy tryb podglądu miniaturek w Eksploratorze Windows lub program np. Total Commander z włączoną opcją podglądu miniaturek.
 • 3. Tworzymy trzy lub więcej folderów dla naszych posegregowanych fotek np: jasne, blade, kontrastowe, ciemne.
 • 4. Przesuwamy wybrane fotki do naszych folderów. Po selekcji możemy przystąpić do właściwej obróbki zdjęć.
 • 5. Uruchamiamy program FOTOR 2.
 • 6. Na ekranie startowym wybieramy opcje 'BATCH' (przetwarzanie wsadowe)
 • 7. W zakładce 'Source' wybieramy 'Select Folder' i wskazujemy pierwszy z wcześniej przygotowanych folderów "jasne"
 • 8. W środkowej części okna programu ustawiamy wielkość naszych fotek - 'Batch Resize' na np. 1024...
 • 9. W sekcji 'Batch Convert' wybieramy rodzaj pliku JPG i jakość np. 'Normal'
 • 10. Po prawej stronie okna pojawi się podgląd naszych fotek;
 • 11. Teraz wybieramy po lewej stronie klawisz "Scenes" - wybieramy "AUTO"
 • 12. Teraz wybieramy po lewej stronie klawisz "Efect" - przechodzimy do sekcji "LOMO" i wybieramy na samym końcu opcję "LOMO-FX" (uwaga, ta opcja jest dla jasnych fotek, dla innych można poeksperymentować)
 • 13. To już koniec - klikamy niebieską strzałkę u dołu okna programu, program rozpocznie przetwarzanie, średnio dla 100 fotek czas to ok. 5 minut.
 • 14. Możemy przejść teraz do naszego nowego folderu 'FOTOR BATCH' i obejrzeć rezultaty przetwarzania.
 • 15. Z pozostałymi fotkami postępujemy identycznie jak wyżej. Należy wybrać tylko inny 'EFECT' np. dla ciemnych 'Classic' - 'Dawn Light' - wszystkie zmiany filtrów widać bezpośrednio w oknie podglądu po prawej stronie okna programu.

 • Ot i cała tajemnica naszych fotografii, mile widziana jest wszelkiego typu kreatywność, można eksperymentować bez końca. Najważniejsze! Otrzymujemy zdjęcia bez zbędnego marnowania czasu, cały proces trwa szybko i jest bardzo prosty.


  Sprzęt


  Według nas sprzęt nie jest strażnikiem fotografa, oznacza to, że mając dobry aparat kompaktowy lub systemowy możemy w pełni oddać się pasji fotografowania. Dla nas najważniejsze jest łapanie bieżących ujęć, a nie pochłanianie czasu metodologią fotografii, czy gromadzenie coraz "lepszego" sprzętu. Czas ucieka szybko, często mając mnóstwo sprzętu przy sobie, za nim zainstalujemy odpowiedni obiektyw, wybierzemy właściwy tryb tracimy najlepsze ujęcia. Tak, więc naszym priorytetem nie jest sprzęt, lecz szybkość wykonania zdjęcia, tam gdzie chcemy i o tej porze, o której jesteśmy. Fotografujemy głównie sprzętem f-my Panasonic, Canon, Olympus. Aparaty tych firm są bardzo dokładnie wykonane i mają na ogół świetnie dopracowany soft. Modele Lumix LX5/LX7, Canon serii G, G1X i inne zupełnie wystarczą do wykonania doskonałych zdjęć. Fotografowaliśmy też innymi modelami m.in. Panasonic serii TZ, FZ, Sony serii H, Nikon serii P, Fuji X, Canon serii S, Olympus Pen, XZ1 i zdjęcia, po drobnej modyfikacji, są bardzo dobre. Aparat wcale nie musi mieć możliwości zapisywania do formatu RAW. Dobrej jakości JPG zupełnie wystarczy. Oczywiście nie negujemy i nie odrzucamy lustrzanek oraz innych aparatów cyfrowych, szczególnie zaawansowanych, w których zastosowano serię ustawień PASM, zapis do RAW, wymienną optykę i zaawansowane tryby z filtrami. Są to bardzo dobre aparaty, ale wymagają czasu do ustawienia ich w pełnej aktywności.


  Software


  Najlepszym według nas oraz uznanym przez profesjonalistów programem jest Photomatix Pro f-my HDRSoft, jest to oprogramowanie złożone z dwóch procesów obróbki grafiki. W pierwszym następuje optymalizacja, odszumianie i usuwanie zniekształceń. Na tym etapie możemy dobrać odpowiedni filtr 'Tone Map' (funkcja Load a Single Photo lub Batch Single Photo) W drugim etapie można modyfikować kontrast, nasycenie kolorów RGB oraz Yellow, Orange, Aqua, Purple, Magenta oraz profesjonalne ostrzenie. Z innych programów można zastosować np. FDR Tools, Dynamic Photo HDR, Artizen HDR, HDR Efex Pro, HDR Expose, Fantastic i in., ale efekty są raczej średnie, chociaż w niektórych ustawieniach programy te radzą sobie dobrze. Z każdym programem trzeba trochę po eksperymentować. Programem darmowym i doskonale radzącym sobie z szybką obróbką zdjęć m.in. w technice HDR są Pixlr-O-Matic oraz FOTOR. Ostatnie z wymienionych programów mają swoje wersje webowe oraz mobilne na systemy Android, Ios, Windows.


  Techniki fotografowania


  Kilka uwag do samego procesu wykonania zdjęcia. Jest to całkowicie indywidualne podejście, zważywszy, że i tak zdjęcia będą poddane dalszej obróbce. Na przykład w programie Fotor możemy dowolnie kadrować zdjęcie stosując techniki złotego podziału i in. Usuwać lub modyfikować elementy tła. Wniosek z tego jeden - skupiamy się wyłącznie na ujęciu i fotografujemy. Tutaj jedna zasadnicza uwaga - aparat musimy trzymać pewnie, sztywno w obu dłoniach, fotografować raczej z poziomu 'serca', poczekać aż zdjęcie zostanie zapisane w pamięci. Nie używać 'nerwowych' ruchów, jak jest możliwość, aparat oprzeć lub postawić na trwałym podłożu. To zupełnie wystarczy. Rozłożenie statywu, zainstalowanie aparatu to proces stanowczo za długi, chyba, że mamy do wykonania jakiś wcześniej zaplanowany projekt - wtedy przygotowujemy 'stanowisko' i spokojnie oddajemy się pasji realizacji naszego projektu. Czy są jeszcze jakieś żelazne reguły fotografowania? Możliwe… jednak my stoimy na stanowisku, - czym szybciej i pewniej tym zdecydowanie więcej będziemy mieć radości z fotografowania.


  MIŁEJ ZABAWY ŻYCZY ZESPÓŁ STUDIA FotoArt